X

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   شنبه 2 تیر 1397 - 12:12:12 ب.ظ

به مناسبت هفته قوه قضائیه صورت گرفت؛ بهره برداری همزمان از دفتر الکترونیک طلاق و پروژه های عمرانی استانی توسط رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

به مناسبت هفته قوه قضائیه و توسط دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دفتر الکترونیک طلاق، 6 باب ساختمان اداری جدید و 3 اداره جدید التأسیس ثبت اسناد و املاک در سراسر کشور به طور همزمان به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم که با حضور خبرنگاران و به صورت ارتباط ویدئو کنفرانس با ادارت کل استانی برگزار شد، ساختمان جدید ادارات کل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه و ادارات ثبت اسناد و املاک ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه، اداره اجرای اسناد رسمی و ناحیه یک شهرستان بوشهر، ناحیه 2 شهرستان شیراز و همچنین ساختمان جدید اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان نمین در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این مراسم همچنین ادارات جدید ثبت اسناد و املاک شهرستان های خوشاب و فیروزه به ترتیب با انتزاع از ادارات ثبت شهرستان های سبزوار و نیشابور در خراسان رضوی و اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان سرعین در استان اردبیل تأسیس و به بهره برداری رسیدند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اقدامات موثری که در خصوص سیستمی کردن ثبت وقایع ازدواج و طلاق در این سازمان انجام گرفته است گفت: تحریر دفاتر دست نویس مستلزم صرف هزینه های نیروی انسانی برای تحریر در دفتر، افزایش زمان روند تنظیم سند و به تبع آن افزایش زمان انتظار برای مراجعین، وجود خطای انسانی هنگام تحریر دفتر و احتمال مغایرت میان محتوای تحریر شده در دفتر دست نویس با نسخه نهایی سند بود که به مرور زمان نیز در نگهداری آنها آسیب هایی بوجود می آمد.

وی از افزایش امنیت نگهداری اطلاعات و محرمانگی آن در تنظیم سند طلاق، جلوگیری از بوجود آمدن تناقض در تنظیم سند، کاهش هزینه نگهداری اسناد، بهینه سازی زمانی تنظیم سند، افزایش سرعت دسترسی به کلیه اسناد تنظیم شده در دفترخانه های کل کشور و همچنین ایجاد بستر الکترونیکی برای کنترل و نظارت بهتر بر روند تنظیم اسناد طلاق برای جلوگیری از خطاهای انسانی به عنوان برخی از مزایا و ضرورت های ایجاد دفتر الکترونیک طلاق نام برد و افزود: با بهره برداری از این سامانه از این پس ضمن دسترسی به آمارهای پایه ای جهت تصمیم گیری های مدیریتی، همچنین با ثبت دقیق تر علل و عوامل طلاق، امکان تحلیل های علمی نیز به صورت واقعی تر امکان پذیر خواهد بود.

دکتر تویسرکانی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به قدم های تأثیرگذار سازمان ثبت در جهت تبیین راهبردها و ارتقاء خدمت رسانی به مردم، کاهش مراجعات، گذر از شیوه های سنتی و منظم سازی سوابق یک صد ساله این سازمان در سالهای اخیر اظهار داشت: همه مردم با سازمان ثبت اسناد و املاک در ارتباط هستند و ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر کشور در کنار چندین هزار دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق با حذف بسیاری از بوروکراسی ها و مکاتبات کاغذی، تحولات عظیمی را در خدمت رسانی به مردم به اجرا گذاشته اند.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: سازمان ثبت در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، خدمات مبتنی بر فضای کسب و کار و امور اقتصادی در حوزه تثبیت مالکیتها را ارتقاء داده که گزارش ارزیابی نهادها و مجامع بین المللی موید آن است.

وی گفت: البته شاخص کسب و کار متشکل از عملکرد دستگاههای مختلف در کشور از جمله، بانک، بیمه، تامین اجتماعی، مالیات و سازمان ثبت در بخش تثبیت مالکیت ها می باشد که این سازمان موفق شده از سایر دستگاهها در این زمینه پیشی بگیرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت های این سازمان در حوزه تثبیت مالکیت ها را باعث ارتقاء رتبه کشور در فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: بر اساس آمار بانک جهانی در سال 2013 رتبه کل کشور از بین 165 کشور مورد بررسی، رتبه 145 بوده، و در سال های 2014، 2015و 2016 از بین 190 کشور مورد بررسی به ترتیب رتبه های 152، 130 و 118 را کسب نموده که در این میان رتبه کشور در زمینه ثبت مالکیتها 91 بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین در سال 2017 از 189 کشور رتبه کل کشور 120و رتبه مربوط به سازمان ثبت در تثبیت مالکیت ها با ارتقاء بسیار خوب 86 بوده که این رتبه در سال 2018 در زمینه کشوری 124 و در زمینه تثبیت مالکیتها 87 بوده است.

به گفته وی در صورتی که آن بخش از اقدامات مربوط به تثبیت مالکیتها در ارزیابی شاخص کسب و کار که به دستگاههای دیگر همچون سازمان امور مالیاتی مربوط می شود نیز دچار تحولات اساسی گردد، رتبه تثبیت مالکیتها بهبود بیشتری پیدا خواهد کرد.

دکتر تویسرکانی افزود: در سال 96، حجم فعالیت‌ها در مقایسه با سال 95 ، 25 درصد رشد داشته که این رشد در دو ماهه ابتدای سال 97 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز بسیار چشمگیرتر است.

وی گفت: در صدور اسناد مالکیت در دو ماهه اول 97 به نسبت مدت مشابه سال 96، 21 درصد رشد و در زمینه ارائه خدمات در دفاتر اسناد رسمی 19 درصد رشد را شاهد هستیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کاهش روند فزاینده طلاق در دوماهه امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل نیز افزود: در این مدت این روند افزایشی متوقف شده و از رشد 5یا 6 درصدی سال قبل به رشد 1 درصدی رسیده ایم که امیدواریم تا پایان سال این روند ادامه داشته باشد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آمار ممنوع الخروجی‌ها گفت: در سال گذشته 21 هزار و 535 نفر به دلیل بدهکاری ممنوع الخروج شده اند و این میزان به نسبت سال 95 ، 31 درصد افزایش داشته است که از این تعداد ممنوع الخروجی‌ها از 11 هزار و 875 نفر به علت وصول بدهی و شناسایی و مزایده اموال آنها رفع ممنوع الخروجی صورت گرفته است.

 

دکتر تویسرکانی با اشاره به آمار میزان وصول معوقات بانکی از سوی ادارات اجرای این سازمان در سراسر کشور نیز افزود: در سال 96،  63 هزار و 969 میلیارد و 604 میلیون و 907 هزار و 108 ریال از معوقات بانکی وصول شده است.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است