X

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   دوشنبه 12 شهریور 1397 - 12:12:12 ب.ظ

معاون رئیس قوه قضائیه: نظام اداری کشور نیازمند تحول برای افزایش بهره وری است

بسیاری از مشکلات امروز کشور از ناکارآمدی و بهره وری پایین نظام اداری است و ما گرفتار وضعیتی شده ایم که عمده درآمد کشور صرف اعتبارات جاری و هزینه ای می شود.

به گزارش روابط عمومی، دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان این مطلب گفت: خروجی نظام اداری کشور به نسبت منابع در اختیار آن بسیار پایین و نامتناسب است و در خیلی از بخش ها گرفتار بروکراسی مفرط شده ایم که این عامل اصلی بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور است.

وی که در نشست شورای اداری شهرستان سیرجان و در آئین بهره برداری از ساختمان جدید اداره ثبت اسناد و املاک این شهرستان سخن می گفت با اشاره به وضعیت حساس کشور افزود: در برهه خطیری از تاریخ کشور قرار داریم که دشمن با تمامی توان به میدان آمده و بعد از نا امیدی از حربه نظامی به برنامه ریزی و هجمه های اقتصادی و فرهنگی، ایجاد شکاف در صفوف جامعه روی آورده و از همه توطئه ها برای ایجاد تردید و نا امیدی در مردم استفاده می کند که در این شرایط کارگزاران و مسئولین وظیفه بسیار سخت و سنگینی برعهده دارند.

دکتر تویسرکانی گفت: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار عظیمی در بخش های مختلف بویژه در زمینه منابع انسانی برخوردار است و قطعا بالاترین سرمایه موجود در هر کشور منابع انسانی آن است.

وی افزود: بی تردید هر کشوری با مدیریت صحیح و بهره مندی از منابع انسانی کارآمد می تواند حتی در وضعیت جنگ و ناتوانی اقتصادی، خود را به سطح بالایی از پیشرفت برساند و اگر خدای ناکرده مدیریت کارآمدی وجود نداشته باشد به راحتی سرمایه های آن کشور به هدر رفته و با تصمیمات ناصحیح می تواند روز به روز سیر نزولی پیدا کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه مدیران باید در هر بخش و سطحی فارغ از جریانات و سیاست بازی ها و صرفا با تدبیر مناسب مردم را در هر شرایطی به مجموعه مدیریت کشور امیدوار نگه دارند اظهار داشت: ما به عنوان کارگزاران نظام باید به نحوی عمل کنیم که مردم احساس کنند جمعی دلسوز در حال فعالیت و تلاش هستند که خدمات بهتر به آنها ارائه بدهند و در هر مسئولیتی کار را مناسب تر و موثرتر به انجام برسانند که لازمه چنین مدیریتی شناخت کامل ظرفیتهاست.

وی گفت: تقریبا کسی نیست که بهره وری پایین در اداره کشور را انکار کند لیکن با دقت نظر و تمرکز می توانیم قدم های بزرگی برداریم که برای تحقق آن، فعالیت حداکثری جزء به جزء همه بخشها در کشور ضروری است و هرچه ارتباط بین مردم و مسئولین بیشتر باشد توطئه های خارجی به نتیجه نخواهد رسید.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حرکات هوشیارانه و چشم باز برای عبور از موانع ایجاد شده از سوی دشمنان اظهار داشت: یک مدیر در جمهوری اسلامی باید بفهمد که چقدر برای مدیریت او هزینه می شود و نزد خود محاسبه کند که آیا نفعی که از جانب او به جامعه می رسد با این میزان از هزینه ها سازگاری دارد یا نه چرا که آموزه های دینی ما نیز همواره بر این موضوع تاکید داشته و به تعبیر معصومین هرکس امروزش بهتر از دیروزش نباشد ملعون خطاب شده است.

دکتر تویسرکانی ادامه داد: شاید در خیلی از زمینه ها کشور ما از برنامه های مدون برخوردار باشد لکن اهتمام و جدیت برای اجرای آنها وجود ندارد و گاهی برنامه ها بر روی کاغذ باقی می ماند و مصوبات آنطور که باید محقق نمی گردد و در این زمینه باید حتما راهکارهای جدی اندیشیده شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره فعالیت های این سازمان و تاثیر جدی آن در حوزه مسائل اقتصادی گفت: شاید اگر در گذشته می خواستید یک دستگاه قدیمی با بروکراسی های زائد و پر پیچ و خم را مثال بزنید حتما یکی از آنها سازمان ثبت بود ولی امروز همان سازمان قدیمی با عقبه بسیار قدیمی به سازمانی تبدیل شده که به گواهی کارشناسان داخلی و نهادهای بین المللی توانسته بهره وری خود را بالا ببرد.

وی افزود: ظرف دوسال گذشته 480 میلیون برگ از اوراق پرونده های ثبتی اسکن شده کاغذهای پوسیده ای که مستندات مالکیتی مردم بوده در بانکهای اطلاعاتی و سامانه های الکترونیکی پیشرفته ذخیره و ثبت شده است و این در حالی است که به نظر افراد بسیاری این تحولات غیر قابل انجام تلقی می گردید ولی این سازمان تنها در سال گذشته بیش از 85 میلیون خدمت به مردم ارائه نموده است.

رئیس سازمان ثبت ادامه داد: در سال گذشته در این سازمان با یک تصمیم که بعد از تمهیدات و زمینه سازی ها و ایجاد زیرساختها انجام شد به یکباره ده هزار نفر از نیروها که به کار دفتر نویسی در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت مشغول بودند آزاد شده و به امور مهمتری پرداختند که مشابه این کار می تواند در بسیاری از بخش های اداری کشور صورت پذیرد و باید توجه داشت که بسیاری از مفسده ها از سرگردانی و مراجعات زیاد ارباب رجوع در ادارات بوجود می آید که خوشبختانه این مسئله تا حد بسیار زیادی در سازمان ثبت مرتفع شده است.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است