X

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 3 مهر 1397 - 12:12:12 ب.ظ

قرائت بیانیه جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی

دکتر "احمد تویسرکانی" معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن قرائت بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل مربوط به حقوق مالکیت معنوی در مجمع عمومی "وایپو"، همچنین حمله تروریستی بی رحمانه و بزدلانه ایادی استکبار علیه زنان و کودکان در شهر اهواز را محکوم کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر تویسرکانی که در رأس هیئتی در پنجاه و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی(WIPO ) در ژنو سخن می گفت با اشاره به حمایت و ارتقای حقوق مالکیت معنوی به عنوان یکی از اولویت های جمهوری اسلامی ایران گفت: در اقتصاد دانش بنیان و روبه گسترش ما، حمایت از مالکیت معنوی برای ارتقای خلاقیت و نوآوری و همچنین بهبود شرایط توسعه و رقابت پذیری دارای اهمیت کلیدی است.

وی با یادآوری جایگاه ارتقاء یافته اقتصاد کشور در نظام مالکیت معنوی جهانی، مطابق با آمار منتشره توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی و همچنین جهش قابل توجه ایران در رده بندی شاخص های نوآوری جهانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران متعهد به توسعه یک سیستم حقوقی با توجه به سطح توسعه یافتگی به منظور بهره برداری از تمام ظرفیت های نوآوری و دارایی های فکری می باشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: پیشنهاد ایجاد یک دفتر خارجی در ایران با هدف ارتقای سیستم مالکیت معنوی جهانی و سود رساندن به منطقه آسیای غربی و مرکزی که در حال حاضر فاقد دفتر نمایندگی وایپو می باشند ارائه شده و ما از همه دولتهای عضو می خواهیم که توجه ویژه ای به این پیشنهاد که مطابق با اصول راهنمای وایپو می باشد داشته باشند چرا که ما بر این باوریم که دولتهای عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی نیازمند ایده های خلاقانه تر می باشند تا شرایط را برای همه نامزدها جهت دستیابی به اجماع فراهم نمایند.

رئیس هیئت ایرانی در این اجلاس ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد که یک سیستم با هدف شناسایی و حمایت از نشانه های جغرافیایی، بخش مهمی از سیستم مالکیت معنوی را تشکیل می دهد و بر همین اساس ما امیدواریم که قانون ژنو موافقتنامه لیسبون به دلیل اهمیت و تاثیرگذاری آن در حمایت از نشانه های جغرافیایی، در کوتاه ترین زمان ممکن لازم الاجرا گردد.

دکتر تویسرکانی در ارتباط با پیش نویس معاهده حمایت از طرح های صنعتی نیز گفت: ما معتقدیم اتمام مباحث و تصمیم نهایی در این مورد، نیازمند یک رهیافت فراگیر و توجه به نگرانی های مشروع همه طرفها می باشد.

وی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ورود به مباحث فنی و "الزامات افشای اجباری"، همچنین نگرانی ایران را در خصوص رویکرد مخرب برخی از دولتهای عضو وایپو در زمینه منابع ژنتیک که در تناقض آشکار با اصول اولیه چندجانبه گرایی است اعلام کرد.

دکتر تویسرکانی در خصوص معاهده حمایت از سازمان های پخش نیز اظهار داشت: ما پیشنهاد کمیته کپی رایت و حقوق مرتبط به مجمع عمومی برای بررسی اقدامات مناسب در راستای برگزاری کنفرانس دیپلماتیک برای تصویب معاهده منوط به اجماع در مورد مسائل اساسی را مدنظر قرار می دهیم و آمادگی هیئت ایرانی را برای ادامه رایزنی ها در این جهت اعلام می کنیم.

گفتنی است پنجاه و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی(وایپو) از 2 لغایت 10 مهرماه سال جاری در ژنو سوئیس برگزار و هیئت ایرانی به ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مرجع ملی مالکیت معنوی در آن شرکت نموده است.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است