X

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   یکشنبه 20 آبان 1397 - 12:12:12 ب.ظ

معاون رئیس قوه قضائیه: برخی فهم درستی از لزوم اجرای طرح کاداستر و اهمیت تثبیت و شفافیت در مالکیتها ندارند

دکتر تویسرکانی: توجه ویژه به اجرای کاداستر در کشور و تثبیت مالکیتها و ایجاد شفافیت در زمینه های اقتصادی، از موارد ضروری در کشور بوده که متاسفانه برخی فهم درستی از آن ندارند و این به آینده کشور لطمه می زند.

به گزارش روابط عمومی، دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام این مطلب گفت: امروزه شفافیت اقتصادی و ابزارهایی که منجر به این شفافیت می شود یکی از نیازهای بسیار ضروری جامعه است و موضوع تثبیت مالکیتها و شفافیت در این بخش باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نظام قانونگذاری و برنامه ریزی کشور باید فهم درستی از این موضوعات داشته باشد افزود: امروز آنطور که باید از منابع مختلف اعم از منابع مادی و ثروت و منابع انسانی استفاده بهینه نمی شود.

دکتر تویسرکانی با تاکید بر اینکه نظام برنامه ریزی کشور باید عمل گرا و نتیجه گرا باشد چرا که تنها با سخنرانی و شعار مشکلات حل نمی شود اظهار داشت: ما بسیار تلاش کردیم که بحث تثبیت مالکیتها و اجرای کاداستر در کشور جدی گرفته شود ولی متاسفانه بعضی از جایگاههایی که از آنها انتظار هم هست همکاری موثر نداشته اند و این به آینده کشور لطمه می زند چرا که معتقدیم سهل انگاری یا تاخیر در اجرای این موضوعات باعث خسارت های زیاد و پرداخت هزینه های مضاعف در آینده خواهد شد.

وی با اشاره به تصویب نهایی طرح کاداستر در اواخر سال 93 در مجلس و پیش بینی اجرای پنج ساله این طرح در کشور گفت: این طرح نباید برای دولت بار مالی می داشت لذا مقرر شد هزینه های اجرای آن از محل درآمدهای طرح تامین شود ولی یک سال پس از اجرای قانون دائمی مذکور به موجب قوانین بودجه اکثر درآمدهای این طرح به دستگاههای دیگر اختصاص داده شد و تا کنون کمتر از 25 درصد از درآمدهای کاداستر به تکمیل این پروژه اختصاص داده شده و این گونه اقدامات اجرای طرح کاداستر را دچار وقفه خواهد کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با یادآوری عنایت ویژه مقام معظم رهبری به اهمیت توسعه ثبت رسمی و ابلاغ این موضوع در بند 67 سیاست های ابلاغ شده جهت تدوین برنامه ششم توسعه کشور ادامه داد: متاسفانه آنطور که باید و شاید این سیاست از طرف دولت و مجلس در تدوین برنامه ششم مورد توجه قرار نگرفت و امروز شاهدیم که بلحاظ فقدان نظارت های لازم و عدم تثبیت بسیاری از مالکیت های دولتی تعدی به اراضی ملی و منابع طبیعی صورت می گیرد و ساخت و سازهای غیرقانونی انجام می شود و بالاجبار دستگاه قضایی باید ورود پیدا کند و حکم به تخریب و خلع ید بدهد که در این راستا اتلاف منابع زیادی صورت می گیرد.

دکتر تویسرکانی با تاکید بر لزوم تثبیت مالکیت تمامی اراضی و املاک ادامه داد: در زمینه حفاظت از زمین باید توجه ویژه ای صورت بگیرد چرا که زمین کالایی بسیار گرانبهاست که قابلیت تکثیر ندارد و علیرغم عرضه ثابت، با افزایش جمعیت با تقاضای رو به رشد مواجه است لذا اگر نگاه به آینده داشته باشیم حتما باید این کالای گرانبها را درست مدیریت نمائیم.

معاون رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مسئولان به عنوان خدمت گذاران به مردم باید علی الدوام در فکر ارائه خدمات بهتر باشند اظهار داشت: امروز با حذف سی تا چهل میلیون مراجعه غیرحضوری سالانه و حذف ده میلیون مکاتبه کاغذی در سازمان ثبت و تشکیل بانک های اطلاعاتی، حذف دفترنویسی ها و ایجاد زیرساخت ارائه خدمات در محیط مجازی، حیات خلوت ها و فضاهای تاریک در بسیاری از موارد حذف و زمینه ارتکاب تخلف از بین رفته است.

وی افزود: گاهی تصور می شود که بسیاری از کشورهای پیشرفته ذاتا صحیح العمل هستند در حالی که آنها نیز با اتکا به ساز و کارهای ایجاد شده و بستن راههای تخلف از منابع عمومی حفاظت می نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی نیز در این مراسم با بیان اینکه پایبندی به قانون ثبت اسناد و املاک نشانه بالندگی و تحولات مثبت در جامعه است گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مدیریت هوشمند در سال های اخیر توانسته است گام های موثری در زمینه ارائه خدمات مطلوب به شهروندان بردارد و می توان گفت دوره مدیریت کنونی این سازمان، دوران رشد و بالندگی ثبت اسناد و املاک بوده است.

در این مراسم از زحمات عبدالحسین رامشی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان رضوی تقدیر و محمد حسن بهادر به عنوان مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک این استان معرفی شد. گفتنی است بهادر پیش از این مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مازندران بود.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است