صفحه آغازین

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   شنبه 25 دی 1395 - 5:13:05 PM

تفاهم برای تدوین برنامه عملیاتی مشترک جهت مستندسازی اراضی ملی و زراعی کشور

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور گفت: تثبیت مالکیت اراضی دولتی تحت سیستم کاداستر به تعامل و همکاری سازمان های متولی امرزمین ارتباط دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر تویسرکانی در نشست مشترک با رؤسای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور که برای پیگیری اجرای قانون کاداستر و سند دارنمودن اراضی دولتی و ملی و رفع موانع احتمالی موجود در محل این سازمان تشکیل شد ، گفت : اجرای کاداستر در کشور کار بزرگی است که انجام کامل آن به تعامل، هم فکری و همکاری بیش از پیش سازمان های متولی بستگی دارد.

وی کاداستر را زیر ساخت اساسی در جهت استفاده بهینه از اراضی و املاک در کشور برشمرد و افزود: تلاش های بسیار زیادی در این زمینه در سازمان ثبت انجام شده و با استقرار سیستم جامع کاداستر، نظم حقوقی لازم در عرصه مالکیت اراضی و املاک برقرار و بسیاری از جرائم و تخلفات و نزاع های مرتبط با اراضی منتفی خواهد شد.

تویسرکانی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت های موجود برای اجرای کامل قانون کاداستر در کشور گفت: یکی از اقدامات مهم انجام شده در این زمینه استقرار ایستگاه های تحدید حدود مالکیت ها (( RTK )) بود که با نام اختصاری « شبکه شمیم » اجرا گردیده است .

وی افزود: ایجاد این ایستگاه ها کمک شایانی به تحدید حدود دقیق مالکیت ها و اراضی در کشور خواهد کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان داشت: قانون جامع حدنگار، تکلیف دستگاه های ذی ربط را در خصوص اجرای کاداستر مشخص کرده و بر اساس قانون تمامی دستگاه های دولتی مکلفند مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود را تا پایان سال 95 در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهند.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از 98 درصد مالکیت های مردم تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است گفت: در خصوص مالکیت های دولت متأسفانه از حدود 140 میلیون هکتار اراضی ملی فقط 21 میلیون وپانصد هزار هکتار تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است و بایستی نسبت به اجرای باقیمانده تکالیف، برنامه ریزی و هماهنگی جدی تر صورت گیرد.

تویسرکانی با اشاره به تلاش های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی در کشور برای تثبیت اراضی دولتی گفت: باید این دو سازمان با همکاری سازمان ثبت اسناد و تمرکز بر اجرای صحیح کاداستر در کشور خلاء ها، مشکلات و نیازها را شناسایی و سریع تر بر طرف کنند.

وی با اشاره به پیشرفت های سازمان ثبت در حوزه فناوری وتغییر اکثر فرایند های این سازمان به صورت الکترونیکی افزود: هم اکنون بخش های مختلف سازمان در بستر یک شبکه وسیع با هم در ارتباط هستند و به یکدیگر خدمات می دهند.

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش نیروی انسانی گفت: کارشناسان ذیربط باید با آموزش های لازم و استفاده از بستر و امکانات فراهم شده توسط این سازمان در اجرای کاداستر ملی اقدامات لازم را انجام داده و و این سازمان نیز آمادگی همکاری لازم را دراین زمینه دارد.

وی تأکید کرد : همه دستگاه های حاکمیتی متولی امر زمین باید از ظرفیت ها و پتانسیل موجود خود استفاده کرده و فارغ از وظایف دستگاهی ، این هدف ملی را به پیش ببرند .

وی گفت : برای تحقق این امر نیازمند یک برنامه عملیاتی مدون و منظم هستیم و اجرای این برنامه نیازمند عزم واراده و نظارت جدی ، پیگیری و پایش مستمر مسئولین ذیربط می باشد .

در این جلسه جلالی رییس سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری نیز طی سخنانی همکاری و تعامل سه دستگاه را در اجرای این موضوع بسیار مهم دانست و بر آن تاکید کرد.

وی اقدامات مشترک سه دستگاه ثبت اسناد و املاک ، امور اراضی و جنگل ها و مراتع را در اجرای کاداستر مهم دانست و گفت: حدود 83 درصد از عرصه کشور را اراضی منابع طبیعی شامل می شود که تا کنون برای 23 میلیون هکتار از این اراضی، اسناد مالکیت با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک صادر شده است.

جلالی با اشاره به این موضوع که کاداستر برای کشور اساسی و زیر بنایی است و اجرای آن از زمین خواری و جرم در این زمینه پیشگیری می کند گفت: نظم بخشیدن به مالکیت ها در روند آمایش سرزمینی و ایجاد زمینه برای توسعه اقتصادی موثر است.

اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در سخنانی همکاری و تعامل سه دستگاه را بسیار مهم دانست و افزود: خوشبختانه همگرایی و هماهنگی خوبی بین سه دستگاه رقم خورده و کارها به خوبی در حال انجام است.

وی با استقبال از آموزش نیروی انسانی توسط سازمان ثبت با توجه به فناوری نوین و دانش جدیدی که در این سازمان ایجاد شده گفت: سازمان امور اراضی کشور آمادگی کامل دارد تا در خصوص ظرفیت های موجود در این سازمان با سازمان ثبت تعامل و همکاری کامل داشته باشد.

 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است