شنبه 6 آبان 1396

نشست خبری رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد

نشست خبری معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل این سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، دکتر تویسرکانی در این نشست ضمن اشاره به این موضوع که به دلیل تنوع و گستردگی خدمات این سازمان اکثر مردم به نحوی با خدمات سازمان ثبت اسناد واملاک کشور سرو کار دارند و در سال های اخیر تلاش و جدیت بسیار شده تا بتوانیم با سرعت و دقت بالا در خدمت رسانی رضایت بیشتر مراجعین را فراهم کنیم ، گفت: یکی از مهم ترین برنامه های سال 96 در این سازمان حرکت به سمت اجرای سیاست های ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی و توانمند سازی اقتصاد و عوامل موثر بر آن از طریق ارتقاء کیفیت خدمات ثبتی است.

وی برخی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به طور غیر مستقیم و برخی دیگر مانند ثبت شرکتها، ثبت مؤسسات غیر تجاری ، ثبت علائم تجاری و اختراعات، ثبت طرح های صنعتی و امثال آن را به طور مستقیم در توانمند سازی اقتصادی کشور مؤثر دانست و افزود: این سازمان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با بکارگیری فناوری های نوین به نحو مطلوب به مردم ارائه خدمت شود.

دکتر تویسرکانی با اشاره به این موضوع که در شش ماهه نخست سال جاری 53 میلیون و 141 هزار و 380 خدمت به مردم از طریق این سازمان ارائه شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 12 درصدی را نشان می دهد، گفت: 97 درصد از این خدمات با توجه به تغییر روش ها و فرآیندهای خدمت رسانی سازمان به شیوه الکترونیکی ارائه شده که در نهایت منجر به کاهش چشمگیر تخلفات و اشتباهات شده است.

وی با بیان این موضوع که در پایان سال گذشته و بعد از گذشت یک صد سال از قدمت سازمان ، دفاتر سنتی املاک و اسناد به عنوان دو رکن اصلی و اساسی سازمان ثبت حذف و فرآیند آن به صورت الکترونیک در حال انجام است، افزود: با اجرای این کار نزدیک به 10 هزار نفراز کارکنان که در رابطه با دفتر نویسی در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت مشغول انجام کار بودند ، در بخش های دیگر سازمان مشغول فعالیت شدند و مشکلات ناشی از نگارش سنتی این دفاتر نظیر تخلفات و اشتباهات ثبتی از بین رفت.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آسیب دیدن پرونده های ثبتی به جهت مرور زمان و بر اثر عوارض مختلف و یا امکان بروز تخلف و جعل را از مشکلات دیگر پروندهای کاغذی در بایگانی های قدیمی دانست و افزود: از اقدامات مهمی که در سازمان در حال انجام است بسته شدن درب بایگانی های کاغذی، آرشیو الکترونیک پرونده ها و در نهایت گردش الکترونیکی پرونده خواهد بود.

وی با اشاره به این که تاکنون بیش از 360 میلیون برگ از پروندهای ثبتی اسکن و آرشیو الکترونیکی شده و برخی از واحدهای ثبتی به طور کامل پروندهای خود را آرشیو کرده اند، گفت: دسترسی به اطلاعات این پرونده ها برای مسئولین ذی ربط فقط از طریق سیستم الکترونیک قابل مشاهد است و گردش پرونده به صورت فیزیکی حذف شده که خود می تواند ضمن تسریع در ارائه خدمات باعث کاهش مفاسد و تخلفات شود .

دکتر تویسرکانی از نظارت و بازرسی در سازمان به عنوان یک اصل اساسی یاد کرد و افزود: در شش ماهه ابتدایی امسال 16 هزار و 982 فقره بازرسی توسط 506 بازرس از مجموعه سازمان و دفاتر در سراسر کشور صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل نه درصد افزایش نشان می دهد.

وی همچنین اظهار داشت: در بازرسی های انجام شده تخلفاتی نیز مشاهده شد که با متخلفین برخورد قانونی لازم انجام گرفته و از جمله این برخورد ها می توان به سلب صلاحیت 15 سردفتر و دفتر یار و 225 فقره انفصال موقت از خدمت اشاره نمود که البته بیشتر تخلفات مربوط به دریافت وجه اضافی بوده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در سیستم کاداستر و به صورت الکترونیک در شش ماهه ابتدایی امسال یک میلیون و 547 هزار و 236 فقره سند مالکیت املاک صـادر شده کـه نسبت به مدت مشابه سـال قبل، رشد چهار درصدی را نشان می دهد که از این تعداد 40 هزار و 103 فقره سند مربوط به اسناد دولتی می باشد.

وی گفت: در شش ماهه ابتدایی سال جاری در دفاتر اسناد رسمی تعداد شش میلیون و 41 هزار و 805 فقره سند رسمی صادر که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش سه درصدی را نشان می دهد.

دکتر تویسرکانی در ادامه افزود: در شش ماهه ابتدایی سال 96 تعداد 351 هزار و 383 فقره ازدواج و در همین مدت تعداد 87 هزار و 380 مورد طلاق به ثبت رسیده که به ترتیب سه درصد کاهش و شش در صد افزایش داشته است.

وی در خصوص اجرای مفاد اسناد رسمی بیان داشت: در همین مدت زمان 30 هزار و 914 میلیارد ریال از مطالبات معوق بانک ها توسط دوایر اجرای سراسر کشور وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 72 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی با بیان این موضوع که این آمارها به صورت کلی بوده و جزئیات و تحلیل های آنها نیز تهیه و قابل دسترسی می باشد ، افزود: در شش ماهه امسال 25 هزار و 816 شرکت تجاری و پنج هزار و 856 موسسه غیر تجاری به ثبت رسیده که در مقایسه با سال قبل به ترتیب 10در صد کاهش و دو درصد افزایش داشته است.

معاون رییس قوه قضاییه یکی از کارهای بزرگ انجام شده در راستای شفافیت اطلاعات اشخاص حقوقی در کشور را تشکیل پایگاه شناسه ملی اشخاص حقوقی دانست و بیان داشت: در شش ماهه امسال 50 میلیون و 978 هزار و 638 استعلام و صحت سنجی از این بانک اطلاعاتی در خصوص اشخاص حقوقی انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: ثبت شرکت، اختراع، علامت تجاری و طرح صنعتی می تواند در رشد صنعتی و اقتصادی کشور موثر باشد و در شش ماهه ابتدایی سال جاری دو هزار و 44 اختراع و 13 هزار و 50 علامت تجاری و دو هزار و 709 طرح صنعتی به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 17 درصد افزایش، یک درصد افزایش و 14 درصد افزایش را نشان می دهد.

دکتر تویسرکانی با اشاره به این موضوع که در خصوص اظهار نامه ثبت مادرید بر اساس نظر سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو)، ایران رتبه نخست در خاورمیانه غربی را دارد ، گفت: در شش ماهه ابتدایی امسال تعداد دو هزار و 434 اظهار نامه ثبت بین المللی علائم تجاری به ثبت رسیده است.

وی افزود: با هماهنگی های خوبی که با سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) داشته ایم کارگاههای آموزشی متعددی برای مخترعین و صنعتگران کشور به منظور آشنایی آنان با قوانین و مقررات این حوزه برگزار شده و قرار است تا پایان سال نیز کارگاه های مختلفی برگزار شود.

وی گفت: طبق تفاهم نامه ای که با مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) امضاء شد، مقرر گردید به زودی دفتر « TISC» در تهران افتتاح تا از این طریق بتوان به مخترعین و صنعتگران ایرانی آموزش، حمایت و راهنمایی های لازم را معمول داشت.

معاون رییس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: که تمهیدات لازم جهت اجرای کامل کاداستر در کشور که سال ها اجرای آن معطل  مانده بود، توسط این سازمان انجام شد که متاسفانه هم مجلس شورای اسلامی و هم دولت در تخصیص اعتبارات لازم برای اجرای این طرح ملی با این سازمان همکاری لازم را نکرده و با حذف برخی اعتبارات، مشکلاتی را برای اجرای این طرح ملی و اساسی فراهم کردند، افزود: 134 میلیون و 835 هزار و 576 هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی در کشور وجود دارد که از این مقدار تاکنون برای 24 میلیون و 767 هزار و 699 هکتار آن تحت سیستم کاداسترقرار گرفته و سند مالکیت کاداستری صادر شده و 107 میلیون هکتار از نقشه های منابع طبیعی در سیستم کاداستر جانمایی شده است.

وی افزود: هشت هزار و 529 کیلومتر از راه آهن کشور و 25 هزار و 732 هکتار از حریم و تاسیسات راه آهن، 697 هزار و 695 هکتار از  بستر رودخانه ها و 429 هزار و 590 هکتار از حریم رودخانه ها در سیستم کاداستر جانمایی شده است و امکان دسترسی و تعدی افراد سود جو به اموال عمومی ودولت از بین رفته است و با همکاری وزارت نیرو می توان روند بهتری در این زمینه شاهد بود.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است

آمار بازدیدکنندگان

People Online People Online:
Visitors Visitors: 1925
Members Members: 0
Total Total: 1925

.تمامی حقوق این درگاه متعلق به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است