چاپ        ارسال به دوست

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: دشمن در حال حاضر باورهای مردم را نشانه گرفته است

به گزارش روابط عمومی، دکتر تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در چهارمین جلسه مسئولین مستند سازی نقش و عملکرد قوه قضاییه و سازمانهای تابعه در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس صحبت می کرد گفت: در ایام پیروزی انقلاب و در هنگام دفاع مقدس مردم به آرمانهای کشور باور قلبی داشتند و این باور از اعتقادات دینی مردم نشاءت می گرفت و امروزه دشمنان انقلاب با تحلیل دقیق جامعه در چهل سال گذشته سعی دارند باورهای مذهبی و انقلابی را از جامعه بگیرند لذا مستندسازی اوضاع و احوال جامعه و مردم در دفاع مقدس و ارائه نتایج آن و انتقال این تجربیات به نسل کنونی جامعه می تواند دفاع موثر در مقابله با هجوم دشمنان باشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: مستند سازی با موضوع دفاع مقدس شناسایی و استفاده از گنجینه بسیار بزرگ و ارزشمند تجربیات است که تا کنون بخش عمده ای از آن ناشناخته مانده است.

وی ابعاد این سرمایه بزرگ را بسیار وسیع دانست و گفت: دفاع مقدس منحصر به جبهه های جنگ نیست و ایثارگریها و حماسه ها در پشت جبهه ها و در سنگرهای اقتصادی و اجتماعی و اداری فراوان بود.

وی گفت: در دوران جنگ تحمیلی توده های مردم از همه داشته های خود گذشته بودند و با کمک های جانی و مالی و بدون منت و با ایثار در راه رسیدن پیروزی آرمانهای انقلاب و دفاع از کشور فعالیت می کردند و فضایی شکل گرفته بود که آحاد مردم خود را مسئول و بدهکار به کشور می دانستند.

دکتر تویسرکانی افزود: به فاصله بسیار کمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ تحمیلی آغاز شد و مردم با همان روحیه انقلابی در جبهه ها شرکت کردند و صحنه های بی نظیری را خلق کردند که شاید برای بخشی از نسل جدید افسانه باشد لذا مستند سازی از این همه شور، شوق، ایثار، از خود گذشتگی و همدلی برای نسل امروز جامعه کار بسیار ارزشمندی است.

وی با بیان این موضوع که از نزدیک شاهد جلوه هایی از این ایثارها بودم اظهار داشت: در فضای دفاع مقدس اشخاص چگونه با گذشتن از جان و مال در راه پیروزی و سرافرازی میهن تلاش می کردند و تمام طول دفاع مقدس صحنه درس آموزی است که نباید مستندات آن فقط در موزها باشد و این سرمایه ارزشمند باید به جامعه عرضه گردد و تجارب آن مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: امروز جبهه نبرد دشمن بسیار گسترده تر و پیچیده تر از دیروز است  و جامعه ما امروز نیازمند مطرح شدن جلوه های ایثار دفاع مقدس است تا از گزند دشمنان انقلاب اسلامی در امان باشد.

وی ضمن بیان این موضوع که دشمن در تلاش است مردم را از فضای دوران دفاع مقدس دور کند و در زمینه ایثارگریها و از جان گذشتگی ها تردید ایجاد می کنند اظهار داشت: این تردیدها شروع یک سناریوی خطرناک است که باید به آن توجه کرد.

دکتر تویسرکانی ضمن بیان این موضوع که ساده اندیشی است فکر کنیم دشمن گاهی اتفاقی اینگونه مسائل را مطرح می کند افزود: ما باید بپذیریم، اگر گرفتار روزمره گی شویم، توفیقی برای حفظ حضور مردم در صحنه و استفاده از ذخایر و گنجینه های هشت سال دفاع مقدس نخواهیم داشت.

وی با اشاره به این موضوع که در گذشته تعلل داشته ایم و باید از همان ابتدای کار مستند سازی آغاز می شد گفت: مجموعه مستندساز باید بتواند با نگاه بلند، برنامه ریزی دقیق و با راهبردی مشخص به همه ابعاد و زوایای پنهان و آشکار آن دوران بپردازد و کار بسیار ارزشمندی برای جامعه، مردم و نسل آینده انجام دهد.

وی در پایان گفت: بروکراسی زیاد، بهره وری اندک و هزینه بالا در سیستم اداری کشور نتیجه فاصله گرفتن از روحیه دوران دفاع مقدس است زیرا در دوران دفاع مقدس علیرغم امکانات اندک پیروزی در جنگ نتیجه بهره وری بالا بود.

در این مراسم سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس ضمن اشاره به قرار گرفتن در هفته بصیریت و 9دی گفت: آنچه که کشور و انقلاب اسلامی را حفظ کرد بصیرت و حضور مردم بود و این میراثی بود که امام خمینی (ره) برای مردم بجا گذاشت و بر اساس آن مردم در دوران دفاع مقدس با عملیاتی کردن این استراتژی و ایده توانستند با حضور در صحنه دشمنان را شکست دهند و همین مسیر را مقام معظم رهبری ادامه دادند و با حضور مردم نظام و انقلاب را حفظ کردند.

وی افزود: قدرت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به پیوستگی عناصری است که در آن هستند و امروز هیچ چیزی مرزهای کشور را تهدید نمی کند.

وی ضمن بیان این موضوع که نجات کشورهای عراق و سوریه و ایجاد جبهه مقاومت از برکات بسیار ارزشمند دفاع مقدس و تفکر بسیجی است که شاهد آن هستیم گفت: می بایست تمامی این کارها به شکل دقیق مستند سازی شود.

سردار علاماتی مستند سازی دوران دفاع مقدس را از سرمایه های ملت کشور ایران دانست که هر روز باید بر آن افزوده شود گفت: مستند سازی  دوران دفاع مقدس کار بسیار ارزشمندی است که در سراسر کشور در حال انجام است و  کاری فردی نیست و همه باید با هم تلاش کنیم تا این کار انجام شود و آیندگان از برکات آن بهره مند شوند.

وی گفت: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس یکی از سازمان های زیر مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است که مسئول تحقیق، شناسایی و جمع آوری مستندات در همه حوزه ها و ترویج فرهنگ شهادت و انتقال آن به نسلهای آینده است.

وی گفت: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس به دنبال همگرایی با همه سازمان ها و نهاد هاست تا این مستندات در حوزه های پردازش، توصیف، نگهداری و بهره برداری مناسب ثبت و ضبط شود.

وی در پایان گفت: سامانه جامع اسناد و مدارک دفاع مقدس در بهمن ماه به بهره برداری می رسد و این سازمان آمادگی آن را دارد تا این سامانه را در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعال نماید.


١٣:٠٨ - يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٧    /    عدد : ١٢١    /    تعداد نمایش : ٢٤١مناسبت ها

پیوندها