چاپ        ارسال به دوست

تسریع در روند ثبت رسمی موقوفات با تعامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه

در نشست مسئولین ستادی و استانی سازمان اوقاف و امور خیریه از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به جهت اهتمام در ثبت رسمی موقوفات قدردانی و تقدیر بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر تویسرکانی در جمع مدیران ستادی و استانی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به توطئه های دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و تمرکز بر ایجاد تردید در جامعه و سلب اعتماد مردم از حاکمیت گفت: بی تردید با اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری، تکیه بر توانمندی های داخلی، احساس مسئولیت و کار جهادی می توان بر توطئه های دشمنان فائق آمد.

وی با بیان اینکه نیازمند اقدام جدی در رابطه با توسعه ثبت رسمی در کشور هستیم گفت: اراضی و املاک رکن اصلی اقتصاد داخلی کشور است و تثبیت مالکیت های فردی و عمومی اقدامی بسیار مهم برای شفاف سازی و مدیریت بخش اقتصادی و جلوگیری از بی نظمی های حقوقی جامعه خواهد بود.

وی با تقدیر از اهتمام جدی سازمان اوقاف و امور خیریه در پیگیری ثبت اراضی و املاک و موقوفات کشور افزود: علیرغم تمامی زحمات کشیده شده هنوز بخش زیادی از موقوفات ثبت رسمی نشده و ما وظیفه خود می دانیم که با هماهنگی و اقدام جهادی در جهت تسریع آن اقدام نمائیم.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: اسناد و معاملات عادی با توجه به پیچیدگی های جوامع امروزی به هیچ وجه پاسخگوی مسائل حقوقی و نظم عمومی کشور نیست و لذا امروز اجباری کردن ثبت رسمی یک ضرورت اساسی بوده و هر مقدار از این موضوع عدول کرده ایم دچار خسارت های فراوان شده ایم.

دکتر تویسرکانی با تأکید بر ضرورت تغییر برخی از احکام اولیه متناسب با شرایط و اقتضائات روز افزود: گاهی ضرورت جامعه اقتضا می کند بر اساس احکام ثانوی و حکومتی محدودیتهایی در نحوه تصرف و تملکات اراضی و املاک ایجاد شود، این امر باید در زمینه توسعه ثبت رسمی نیز جدی گرفته شود.

وی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه توسعه ثبت رسمی و استقرار نظم حقوقی با تمام توان خود در این سالها اقدام نموده و علیرغم کم کاری دستگاههای متولی با بکارگیری فناوریهای جدید و تکنولوژی روز نسبت به تعیین حدود دقیق املاک و مختصات آنها و تثبیت مالکیتها گامهای اساسی و مهم برداشته و با شفافیت و سرعت بخشیدن در صدور اسناد مالکیت در راستای آرامش و نظم حقوقی در جامعه خدمات موثری ارائه نموده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اطلاعات مربوط به تثبیت مالکیت موقوفات را یکی از اطلاعات مهم و جزء لایه های اطلاعاتی طرح کاداستر عنوان کرد و افزود: برای نظم بخشی به مالکیتها و برنامه ریزی های کلان نیازمند اطلاعات پایه در کشور هستیم و سازمان ثبت یکی از مهمترین دستگاههای کشور در ارائه این اطلاعات به شمار می رود.

وی ضمن اعلام آمادگی این سازمان جهت تکمیل روند ثبت رسمی موقوفات کشور به ضرورت اصلاح برخی از قوانین اشاره و از مدیران سازمان اوقاف خواست با تداوم تعامل سازنده با این سازمان موانع موجود در این زمینه را برطرف تا با سرعت اراضی و املاک وقفی تثبیت و سند آنها صادر گردد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این نشست موفقیت های حاصله در سال های اخیر در زمینه تثبیت مالکیت های موقوفی را حاصل همکاری موثر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر مبنای موازین شرعی و مقررات عنوان کرد و گفت: باید از امانت واقفین که بر عهده این سازمان است با صدور سند و تثبیت مالکیتها مراقبت کنیم تا آیندگان نیز از منافع آن بهره مند گردند.

وی اظهار داشت: با تعامل سازنده دو دستگاه موفق شدیم از حدود یک میلیون و 400 هزار هکتار اختلاف ملکی در بخش موقوفات حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار آن را مرتفع و تعیین تکلیف نمائیم.

در پایان این مراسم نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با لوح تقدیری از تلاش های دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قدردانی کرد.


٠٩:٣٣ - سه شنبه ٢ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٤مناسبت ها

پیوندها