J
I
K
A
B
 


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر تسریع در صدور اسناد کاداستری برای تمام اراضی ملی استان البرز

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر ذبیح‌الله خداییان، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آیین افتتاح ساختمان جدید اداره ثبت اسناد و املاک استان البرز با قدردانی از مسئولان قضایی، اجرایی و انتظامی استان البرز، به روند اجرای طرح کاداستر در دوران تحول و تعالی اشاره و اظهار کرد: اجرای طرح کاداستر به عنوان یکی از اولویت‌ها در طرح تحول قضایی است که این مهم در سازمان ثبت اسناد و املاک با جدیت دنبال می‌شود.

وی به تبیین اهمیت طرح کاداستر در رابطه با مدیریت زمین پرداخت و گفت: این طرح مهم و ملی زمینه مدیریت زمین در کشور را فراهم و از بروز بسیاری از مفاسد و تجاوز به اراضی ملی و دولتی و منابع طبیعی جلوگیری به عمل می‌آورد.

دکتر خداییان تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر، بسیاری از مشکلاتی که زمینه اختلافات ملکی و محلی را فراهم می‌کند، از بین می‌برد.

سخنگوی دستگاه قضا به ارائه آماری در رابطه با اراضی کشور خاطرنشان کرد: کل مساحت کشور ۱۶۲ میلیون هکتار است که قریب ۱۵۰ میلیون هکتار آن را اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.

وی اولویت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر اساس سند تحول را اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی و منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: این اراضی سرمایه‌های ملی هستند و ممکن است با ساخت و ساز‌های غیرمجاز مورد طمع افراد سودجو قرار گیرد که باید از بروز چنین جرایم و تخلفاتی پیشگیری کنیم.

معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر اجرای طرح کاداستر در نتیجه پیگیری‌های صورت گرفته در سازمان ثبت اسناد و املاک و ادارات ثبت، گفت: در راستای اجرای طرح کاداستر در طول ۴ دهه گذشته، ۲۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تثبیت و برای ۱۱ میلیون هکتار سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

دکتر خداییان ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته، فقط در سال گذشته حدود ۶۴ میلیون هکتار تثبیت و برای ۵۴ میلیون هکتار از اراضی کشور سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت انجام شده در حوزه کاداستر در یکسال گذشته را بیش از چهار برابر، چهار دهه گذشته عنوان کرد.

دکتر خداییان ابراز امیدواری کرد با اختصاص بودجه‌های در نظر گرفته شده، در سال ۱۴۰۰ اجرای طرح کاداستر در حوزه منابع طبیعی به اتمام برسد.

این مسئول عالی قضایی به ارائه آماری در رابطه با عملکرد اداره ثبت اسناد و املاک استان البرز پرداخت و گفت:در استان البرز که کل مساحت آن حدود ۵۱۷ هزار هکتار است، حدود ۳۷۴ هزار از اراضی را اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که تمامی اراضی ملی و منابع طبیعی این استان تثبیت شده است.

وی تاکید کرد که اسرع وقت برای تمام اراضی ملی استان البرز، سند مالکیت کاداستری صادر شود.

معاون رئیس قوه قضاییه از همکاری استاندار، رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز استان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در اجرای طرح کاداستر قدردانی کرد.

دکتر خداییان اظهار کرد:با اجرای طرح کاداستر ابعاد زمین بر اساس طول و عرض جغرافیایی کره زمین تعیین می‌شود و اینگونه نیست که با بروز حوادث طبیعی مرز‌ها از بین رود.

وی ادامه داد: در سند مالکیت کاداستری مساحت دقیق مشخص و تمام اطلاعات زمین اعم از اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی قید و به صورت الکترونیکی در دسترس مسئولان قرار می‌گیرد تا بتوانند در مورد زمین و مسکن درکشور اتخاذ تصمیم کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک طرح کاداستر را لازمه توسعه در بخش‌های مختلف کشور دانست.

وی عملکرد اداره ثبت اسناد و املاک استان البرز را در بخش‌های مختلف اعم از اجرا و مالکیت معنوی را مطلوب ارزیابی و این استان را در جزو استان‌های پیشرو معرفی کرد.

دکتر خداییان در پایان از تلاش‌های مدیرکل منابع طبیعی استان البرز در رابطه با اجرای طرح کاداستر قدردانی کرد.

کناری‌وند مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان البرز نیز در این مراسم با اشاره به روند ساخت ساختمان جدید از دکتر خداییان به جهت پیگیری در احداث این ساختمان تشکر کرد.

انتهای پیام/


١٠:٣٠ - يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ٧٩٧٧    /    تعداد نمایش : ٨٢٠درگاه یکپارچه خدمات الکترونیک سازمان

مناسبت ها

پیوندها